Fundacja Gospodarcza
Media o nas

 

Magazyn Pomorski - wydanie 20 (2015 r.)

 

  


Portal dziennikbałtycki.pl - 28 V 2015

 

 

 

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości. Gotowy do przyjęcia młodych, kreatywnych firm

Marcin Lange

(© fot. Martyna Jagucka)

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości otworzył właśnie swoje podwoje przed początkującymi przedsiębiorcami. W budynku o powierzchni blisko 3 tys. mkw. przy ul. Olimpijskiej miejsce na prowadzenie działalności gospodarczej znajdzie nawet do 50 firm.

- Jeszcze przed otwarciem zgłosiło się do nas 35 firm, które właśnie w GIP chciałyby prowadzić działalność. Szesnaście podmiotów pozytywnie przeszło rekrutację i od czerwca rozpocznie funkcjonowanie w GIP. Kolejną rekrutację przeprowadzimy w przyszłym miesiącu - mówi Irena Muszkiewicz - Herok, prezes zarządu gdyńskiej Fundacji Gospodarczej, organizacji prowadzącej Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości.
 
W inkubatorze miejsce znajdą przede wszystkim firmy stawiające na szeroko rozumianą innowacyjność. Aby starać się o miejsce na prowadzenie w GIP działalności, firmy nie mogą istnieć na rynku dłużej, niż dwa lata. - W Inkubatorze firmy mogą funkcjonować maksymalnie trzy lata. Po tym okresie nastąpi moment, aby wyfrunęły dalej, w świat. GIP to zresztą nie tylko preferencyjne warunki najmu, ale przede wszystkim miejsce na innowacyjność - dodaje Irena Muszkiewicz - Herok.
 
Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego "Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych" w wysokości blisko 8 mln 800 tys. zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła 1 mln 200 tys. zł, w tym ponad 760 000 zł jako aport gruntu. Projekt finansowo wsparła też Gdynian przekazując na ten cel 3 mln złotych.
 
Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3880537,gdynski-inkubator-przedsiebiorczosci-gotowy-do-przyjecia-mlodych-kreatywnych-firm,id,t.html?cookie=1

 


Portal wyborcza.pl - 28 V 2015

 

 

Gdynia. Otwarto Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości

 
Około 30-50 rozpoczynających działalność firm będzie mogło mieć swoją siedzibę w otwartym w czwartek Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Firmom oferowane są usługi wspierające ich rozwój i preferencyjne warunki najmu lokali. Zacznie działać od 1 czerwca.

Projekt utworzenia Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości zrealizowała Fundacja Gospodarcza. Prezes Zarządu Fundacji Gospodarczej, Irena Muszkiewicz-Herok tłumaczy PAP, że w inkubatorze swoją siedzibę mogą znaleźć tylko firmy zarejestrowane w Gdyni. Może w nim działać od 30 do 50 podmiotów, w zależności od powierzchni, jaką zechcą wynająć. Podała, że już zgłosiło się 35 firm, z których 16 zostało pozytywnie ocenionych i od 1 czerwca może rozpocząć działalność w inkubatorze.

Trwa rekrutacja firm zainteresowanych działalnością w inkubatorze. Na miejsce mogą liczyć najlepsze, najbardziej rokujące na sukces pomysły. Największe szanse na rozpoczęcie działalności w inkubatorze mają firmy o charakterze innowacyjnym, np. w zakresie organizacyjnym.

"W inkubatorze wsparcie mogą otrzymać i swoją siedzibę mieć firmy, które właśnie zostały założone albo istnieją nie dłużej niż dwa lata; inkubacja nie będzie trwała dłużej niż trzy lata, kiedy firma najbardziej zagrożona jest upadkiem" - wyjaśniła Muszkiewicz-Herok.

Jej zdaniem największą wartością inkubatora jest kompleksowe wsparcie oferowane "młodym firmom". "Każda z firm, która będzie pod naszą opieką, będzie miała indywidualne wsparcie oraz pomoc m.in. doradców zawodowych, mentorów i coachów" - dodała. "Pomagamy wszystkim przedsiębiorczym osobom, które zechcą założyć działalność gospodarczą w Gdyni" - dodała.

Do dyspozycji młodych stażem firm będą też dwa specjalistyczne ośrodki, które powstaną na terenie inkubatora, czyli multimedialne centrum rozwoju i ośrodek wspierania innowacji. Jak wyjaśniła, multimedialne centrum rozwoju ma wspierać w rozwoju właściciela firmy, tak, aby mógł lepiej ją zarządzać, natomiast zadaniem ośrodka wspierania innowacji będzie ułatwianie transferu wiedzy i technologii, czy kojarzenie nauki z biznesem oraz udzielanie firmom zlokalizowanym w inkubatorze informacji np. w zakresie ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji pomysłów.

Wyjaśniła, że podstawowa różnica między Gdyńskim Inkubatorem Przedsiębiorczości a położonym nieopodal Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym polega na tym, że w Parku są firmy, które już "mocno stoją na nogach" i specjalizują się w innowacjach technologicznych.

Jedynym fundatorem założonej w 1990 r. Fundacji Gospodarczej jest NSZZ "Solidarność". Celem Fundacji jest promocja przedsiębiorczości i aktywizacja zawodowa, pomoc osobom poszukującym pracy czy chcącym podnieść kwalifikacje. W czasie swojej działalności Fundacja pomogła, jak określiła prezes "dziesiątkom tysięcy osób". Rocznie z jej usług korzysta ok. 3 tys. osób.

Projekt "Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości", realizowany przez Fundację Gospodarczą został sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego "Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych" w wysokości prawie 8,8 mln zł oraz z budżetu Gdyni w wysokości 3 mln zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła 1,2 mln zł, w tym blisko 760 tys. zł jako aport gruntu.(PAP)

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,18006119,Gdynia__Otwarto_Gdynski_Inkubator_Przedsiebiorczosci.html#ixzz3btljlhrY

 


Portal polskieradio.pl - 28 V 2015

 

 

 

W Gdyni powstał nowy Inkubator Przedsiębiorczości dla młodych firm  

 

Nowy inkubator przedsiębiorczości powstał w Gdyni

Nowy inkubator przedsiębiorczości powstał w Gdyni   Foto: Glow Images/East News

 

Około 30-50 firm rozpoczynających działalność będzie mogło mieć swoją siedzibę w otwartym w czwartek Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Firmom oferowane są usługi wspierające ich rozwój i preferencyjne warunki najmu lokali. Inkubator Przedsiębiorczości zacznie działać od 1 czerwca.

Projekt utworzenia Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości zrealizowała Fundacja Gospodarcza. Prezes Zarządu Fundacji Gospodarczej, Irena Muszkiewicz-Herok tłumaczy, że w inkubatorze swoją siedzibę mogą znaleźć tylko firmy zarejestrowane w Gdyni. Może w nim działać od 30 do 50 podmiotów, w zależności od powierzchni, jaką zechcą wynająć. Podała, że już zgłosiło się 35 firm, z których 16 zostało pozytywnie ocenionych i od 1 czerwca może rozpocząć działalność w inkubatorze. 

 

Kto może skorzystać?

 

Cały czas trwa rekrutacja firm zainteresowanych działalnością w inkubatorze. Na miejsce mogą liczyć najlepsze, najbardziej rokujące na sukces pomysły. Największe szanse na rozpoczęcie działalności w inkubatorze mają firmy, o charakterze innowacyjnym.

- W inkubatorze wsparcie mogą otrzymać i swoją siedzibę mieć firmy, które właśnie zostały założone, albo istnieją nie dłużej niż dwa lata; inkubacja nie będzie trwała dłużej niż trzy lata, kiedy to firma najbardziej zagrożona jest upadkiem - wyjaśniła Muszkiewicz-Herok. 

 

Ciągłe wsparcie i obszerne zaplecze

 

Jej zdaniem największą wartością inkubatora jest kompleksowe wsparcie oferowane "młodym firmom". - Każda z firm, która będzie pod naszą opieką, będzie miała indywidualne wsparcie oraz pomoc m.in. doradców zawodowych, mentorów i coachów - dodała. - Pomagamy wszystkim przedsiębiorczym osobom, które zechcą założyć działalność gospodarczą w Gdyni - nadmienia Muszkiewicz-Herok.

Do dyspozycji młodych stażem firm będą też dwa specjalistyczne ośrodki, które powstaną na terenie Inkubatora, czyli multimedialne centrum rozwoju i ośrodek wspierania innowacji. Jak wyjaśniła, multimedialne centrum rozwoju ma wspierać w rozwoju właściciela firmy, tak aby mógł lepiej ją zarządzać, natomiast zadaniem ośrodka wspierania innowacji będzie ułatwianie transferu wiedzy i technologii, czy kojarzenie nauki z biznesem oraz udzielanie firmom zlokalizowanym w inkubatorze informacji np. w zakresie ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji pomysłów.

Irena Muszkiewicz-Herok wyjaśniła, że podstawowa różnica między Gdyńskim Inkubatorem Przedsiębiorczości a położonym nieopodal Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym polega na tym, że w Parku są firmy, które już "mocno stoją na nogach" i specjalizują się w innowacjach technologicznych.

 

Fundacja Gospodarcza pomaga również na co dzień 

 

Jedynym fundatorem założonej w 1990 r. Fundacji Gospodarczej jest NSZZ "Solidarność". Celem Fundacji jest promocja przedsiębiorczości i aktywizacja zawodowa, pomoc osobom poszukującym pracy czy chcącym podnieść kwalifikacje. W czasie swojej działalności Fundacja pomogła, jak określiła prezes, "dziesiątkom tysięcy osób". Rocznie z jej usług korzysta ok. 3 tys. osób.

Wsparcie Wspólnoty Europejskiej

Projekt "Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości", realizowany przez Fundację Gospodarczą został sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego "Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych", na lata 2007-2013, w wysokości prawie 8,8 mln zł oraz z budżetu Gdyni w wysokości 3 mln zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła 1,2 mln zł, w tym blisko 760 tys. zł jako aport gruntu.

 

PAP, fko

 

Link: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1451752,W-Gdyni-powstal-nowy-Inkubator-Przedsiebiorczosci-dla-mlodych-firm

 


Portal urbanity.pl - 28 V 2015

 

Już funkcjonuje Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości

 

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości

 

28 maja bieżącego roku, oddany do użytku został Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości, który powstał przy ulicy Olimpijskiej 2. Budynek został wybudowany przez Fundację Gospodarczą, działającą od 1990 roku. Koszt inwestycji to niecałe 10 mln zł.

 

 

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczościto budynek o powierzchni ponad 2900 mkw., z czego 1300 mkw. zostanie przeznaczone pod lokale biurowe dla firm, których będzie mogło się w obiekcie ulokować od 30 do 50, w zależności od
        Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości
wielkości poszczególnych najemców. Na parterze inkubatora znajduje się m.in. hol główny, recepcja, szatnie, sale konferencyjne oraz pomieszczenia gastronomiczne. Powyżej mieszczą się już tylko lokale biurowe i socjalne.

Inkubator przygarnie podmioty ze wszystkich sektorów. W budynku działa Ośrodek Wspierania Innowacji, który ułatwia transfer wiedzy i technologii oraz doradza w sprawach ochrony własności intelektualnej. W budynku działa także Multimedialne Centrum Rozwoju, które dysponuje pomieszczeniem wyposażonym w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz komputerowy.

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i wtedy oficjalnie ruszyła budowa obiektu. Trzykondygnacyjny budynek powstał na działce przy ulicy Olimpijskiej 2, na mocy uchwały Zarządu Województwa Pomorskiego. Inwestycja sfinansowana została z funduszy unijnych, ze wsparciem Gminy Miasta Gdynia oraz wkładem własnym Fundacji Gospodarczej.


 

Źródło Urbanity.pl

 

Link: http://www.urbanity.pl/pomorskie/gdynia/juz-funkcjonuje-gdynski-inkubator-przedsiebiorczosci,w13436

 


Portal samorząd.lex.pl - 28 V 2015

 

Otwarto Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości

Około 30-50 rozpoczynających działalność firm będzie mogło mieć swoją siedzibę w otwartym w czwartek Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Firmom oferowane są usługi wspierające ich rozwój i preferencyjne warunki najmu lokali. Zacznie działać od 1 czerwca.

 

articleImage: Otwarto Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości 


Projekt utworzenia Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości zrealizowała Fundacja Gospodarcza. Prezes Zarządu Fundacji Gospodarczej, Irena Muszkiewicz-Herok tłumaczy PAP, że w inkubatorze swoją siedzibę mogą znaleźć tylko firmy zarejestrowane w Gdyni. Może w nim działać od 30 do 50 podmiotów, w zależności od powierzchni, jaką zechcą wynająć. Podała, że już zgłosiło się 35 firm, z których 16 zostało pozytywnie ocenionych i od 1 czerwca może rozpocząć działalność w inkubatorze.

 

   fot. Thinkstock

 

Trwa rekrutacja firm zainteresowanych działalnością w inkubatorze. Na miejsce mogą liczyć najlepsze, najbardziej rokujące na sukces pomysły. Największe szanse na rozpoczęcie działalności w inkubatorze mają firmy o charakterze innowacyjnym, np. w zakresie organizacyjnym.
„W inkubatorze wsparcie mogą otrzymać i swoją siedzibę mieć firmy, które właśnie zostały założone albo istnieją nie dłużej niż dwa lata; inkubacja nie będzie trwała dłużej niż trzy lata, kiedy firma najbardziej zagrożona jest upadkiem” – wyjaśniła Muszkiewicz-Herok.

Jej zdaniem największą wartością inkubatora jest kompleksowe wsparcie oferowane „młodym firmom”. „Każda z firm, która będzie pod naszą opieką, będzie miała indywidualne wsparcie oraz pomoc m.in. doradców zawodowych, mentorów i coachów” - dodała. „Pomagamy wszystkim przedsiębiorczym osobom, które zechcą założyć działalność gospodarczą w Gdyni” – dodała.
Do dyspozycji młodych stażem firm będą też dwa specjalistyczne ośrodki, które powstaną na terenie inkubatora, czyli multimedialne centrum rozwoju i ośrodek wspierania innowacji. Jak wyjaśniła, multimedialne centrum rozwoju ma wspierać w rozwoju właściciela firmy, tak, aby mógł lepiej ją zarządzać, natomiast zadaniem ośrodka wspierania innowacji będzie ułatwianie transferu wiedzy i technologii, czy kojarzenie nauki z biznesem oraz udzielanie firmom zlokalizowanym w inkubatorze informacji np. w zakresie ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji pomysłów.

Wyjaśniła, że podstawowa różnica między Gdyńskim Inkubatorem Przedsiębiorczości a położonym nieopodal Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym polega na tym, że w Parku są firmy, które już „mocno stoją na nogach” i specjalizują się w innowacjach technologicznych.

Jedynym fundatorem założonej w 1990 r. Fundacji Gospodarczej jest NSZZ „Solidarność”. Celem Fundacji jest promocja przedsiębiorczości i aktywizacja zawodowa, pomoc osobom poszukującym pracy czy chcącym podnieść kwalifikacje. W czasie swojej działalności Fundacja pomogła, jak określiła prezes „dziesiątkom tysięcy osób”. Rocznie z jej usług korzysta ok. 3 tys. osób.

Projekt „Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”, realizowany przez Fundację Gospodarczą został sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego „Infrastruktura dla Rozwoju Firm Innowacyjnych" w wysokości prawie 8,8 mln zł oraz z budżetu Gdyni w wysokości 3 mln zł. Fundacja Gospodarcza jako wkład własny wniosła 1,2 mln zł, w tym blisko 760 tys. zł jako aport gruntu.(PAP)

 

Link: http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/otwarto-gdynski-inkubator-przedsiebiorczosci

 


Portal trójmiasto.pl - 22 V 2015

 

 

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości czeka na początkujących w biznesie - galeria

 

Portal wyborcza.pl trójmiasto - 2 III 2015

 

Tak powstaje Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości

Katarzyna Fryc
02.03.2015 , aktualizacja: 02.03.2015 07:45
Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Otwarcie w czerwcu

Budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Otwarcie w czerwcu (Fot. materiały prasowe)

 

W czerwcu zostanie oddany do użytku gmach Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Znajdzie się w nim miejsce dla kilkudziesięciu innowacyjnych firm z różnych branż.
Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości powstaje przy ul. Olimpijskiej. Buduje go Fundacja Gospodarcza - powstała w 1990 r. jedna z pierwszych organizacji pozarządowych w Polsce, która od 25 lat działa na rzecz wspierania przedsiębiorczości, podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników i przeciwdziałania bezrobociu.

Firmy wszystkich branż

Jej główny projekt inwestycyjny, budowa Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, jest finansowany ze środków unijnych (8,8 mln zł), pieniędzy od miasta (3 mln) oraz z wkładu własnego Fundacji Gospodarczej (1,2 mln, w tym blisko 760 tys. jako aport gruntu).

Trzykondygnacyjny gmach powstający przy ul. Olimpijskiej ma ponad 2,9 tys. m kw. powierzchni (samej powierzchni biurowej jest blisko 1300 m kw.). Na parterze zlokalizowano hol główny, recepcję i szatnię, sale konferencyjne i pomieszczenia gastronomiczne. Pozostałe dwie kondygnacje to lokale biurowe i pomieszczenia socjalne.

- Inkubator pomieści od 30 do 50 firm, w zależności od tego, jaką powierzchnią będą zainteresowane poszczególne firmy. Młodzi - stażem, bo wiek nie gra roli - przedsiębiorcy mają do wyboru biura o powierzchni od 11,4 do 42 m albo biurka w tzw. open space - mówi Irena Muszkiewicz-Herok, prezes zarządu Fundacji Gospodarczej. - Ale GIP to nie tylko biura. To przede wszystkim wsparcie doradców zawodowych, specjalistów ds. marketingu, coachów i mentorów. To również inspirujące towarzystwo innych firm stawiających na innowacyjne pomysły i rozwiązania.

Jak mówi Muszkiewicz-Herok, w GIP będzie też działał Ośrodek Wspierania Innowacji, który ma ułatwiać transfer wiedzy i technologii, kojarzenie nauki z biznesem i doradzać m.in. w sprawach ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji pomysłów.

Od działającego niemal po sąsiedzku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego będzie się różnił tym, że - w przeciwieństwie do PPNT, do którego mogą przystąpić innowacyjne firmy z określonych branż, głównie IT, nowych technologii, biotechnologii i wzornictwa przemysłowego - w Inkubatorze będą mogły działać podmioty wszystkich branż.

Trwa nabór wniosków

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości prowadzi rekrutacje firm, które chciałyby do niego dołączyć i rozgościć się w nowym gmachu.

- Zapraszamy wszystkich, którzy zamierzają założyć działalność gospodarczą lub prowadzą firmę nie dłużej niż dwa lata i mają innowacyjne pomysły. Oferujemy nowoczesne powierzchnie biurowe na preferencyjnych warunkach i profesjonalne wsparcie doświadczonych ekspertów. Wystarczy wypełnić prosty wniosek i przygotować prezentację - zachęca Muszkiewicz-Herok.

Jak aplikować? Należy złożyć wniosek zawierający podstawowe dane, opis działalności i istotę jej innowacyjności. Drugi etap to przygotowanie prezentacji, przedstawiającej m.in. charakterystykę klientów i konkurentów, szerszy opis pomysłu, produktu lub usługi, zawierający szczegóły dotyczące innowacyjności. Zgłoszenia oceniane będą przez komisję rekrutacyjną i akceptowane przez Radę GIP.
 
Szczegóły na www.inkubator-gdynia.pl


Ratusz 30 stycznia - 5 lutego 2015


Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości 19XI 2014

 

 

 

 


Polska Dziennik Bałtycki 18 IX 2014


Polska Dziennik Bałtycki 4 IX 2014

 


Czas Gdyni P Dz B 4 IX 2014

 

 


Magazyn Pomorski Nr 14 2014

 


Twoja Gazeta Nr 7 - VII 2014

 

 

Partnerzy
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013